Veritabanı danışmanlık alırken nelere dikkat etmeli

By | November 5, 2021

Herkese Selamlar,

Danışmanlık hizmeti almak günümüzdeki her firmanın talep ettiği bir konu olmakla beraber aslında çokta can sıkan ve bir o kadar da önemli konudur.
Danışman olarak size çalıştığınız firmanın nitelikli ve niceliği olan bir personel vereceğinden emin olmanız gerekir. Özellikle Veritabanı Danışmanlığı alırken firmanın “Dikey” uzmanlığının veritabanı olmasına dikkat etmeniz gerekir. Çünkü “dikey” uzmanlık sadece o işten kazanç elde edilmesine imkan sağladığı için o firmanın o alanda “En İyi” olmaktan başka bir amacı yoktur. “En iyi” olmaya çalışırken de “En iyilere sahip olmak, elinde tutabilmek” adına efor sarf vermesini sağlayacaktır.

Örnek olarak, A Firmasından Veritabanı Bakım ve Yönetimi için danışmanlık hizmeti almak istiyor olabilirsiniz.
Fakat A Firmasının elinde böyle bir kaynak yok yada yeterli niteliğe sahip bir iş gücü yok ise A Firması olmasının bir anlamı da yoktur çünkü sizin talebinizi karşılayacak iş gücüne sahip değildir.

Fakat A Firması yerine dikey uzmanlığının Veritabanı Danışmanlığı olduğu bilinen B Firmasından bu danışmanlık hizmetini alıyor olsanız firmanın ana faaliyeti içerisinde yer alan bir desteği istiyor olacaksınız ve sizlere daha iyi, daha alanıda yetkin bir iş gücü sunuyor olacaklar.

Bu sebepten danışmanlık süreçlerinde işi verdiğiniz firmanın adına bakmanın yanında size vereceği danışmanın da yetkinliklerine bakmanız sizin işiniz için elzem derecede önemlidir. Yani A Firması her işi yapabilir, Dikey uzmanlığının ana faaliyet alanı olmasına dikkat etmeniz sizin menfaatinize olacaktır.

Firma ADININ büyük olması, her işi yapabileceği anlamına gelmez.(gelir de gelmez, çünkü dikey uzmanlığa sahip bir firmadan aldığıız kaliteyi ALAMAZSINIZ!, çünkü A Firması başka işlerden de para kazanıyordur 🙂

Siz siz olun, danışmanlık almak istediğiniz bir konu da firmanın “Dikey” Uzmanlığını sorgulayın. Piyasada her işi yapan/ yaptırabileceğine inanan adı sanı BÜYÜK, KOCAMAN firmalar var. BÜYÜK yada KOCAMAN olmaların sebebi ise her işi yapıyor olmaları olup dikey bir uzmanlıklarının olmamasıdır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *