SQL Server üzerinde Policy oluşturun..

By | July 8, 2013

Merhaba,

Bugün sizlere SQL Server üzerinde belirlediğiniz kriterlere ait Policy oluşturmayı anlatacağım.

1-) Aşağıdaki resimde görüntülendiği gibi Object Explorer’da Management’ın altında Policy Management bölümü mevcut. Buradan öncelikli olarak conditions tanımlaması yapıyor daha sonra ise policy miz de bu conditions gösteriyoruz.

r1

Renkler ile gösterilen 1 ve 2 numaralı ekranlar için aşağıda detaylı ekranlar mevcut. Aşağıdaki resimde 1 numaralı alan isim bilgisi, 2 numaralı alan ise hangi field bilgisine göre 3 numaradaki operatör ile 4 numaradaki value hesaba alarak işlem yapacağını gösteriyor. CreateProcedure_Condition ile isimlendirilmiş , Stored Procedure name’i CW_ ile başlayacak şekilde bir tanımala yapılmış.

r2

 

Aşağıdaki resimde ise Tanımladığımız condition için bir policy belirtiyoruz. Yine renkli alanlar doldurulması gereken bölümler. 1 numaralı alan bizim policy için belirlediğimiz name bilgisi 2 numaralı check condition alanı ise bizim daha önce tanımladığımız condition’u seçtiğimiz bölüm. Against targets nerelerde geçerli olabileceği bilgisinin gösterildiği kısımdır. Policy enabled diyip oluşturuyoruz.

 

r3

 

Şimdi ise procedure oluşturmaya deniyoruz…

r4

 

 

Yukarıdaki resimde TEST isimli database üzerinde CreateProc isimli bir procedure olusturmak istiyoruz ama CW_ gibi bir condition tanımlı olduğunu söylüyor. Aynı Procedure üzerine CW_CreateProc olarak tanımladığımız zaman ise sorunsuz bir şekilde procedure oluşturacaktır. Policy oluşturduğumuz ekranda ise sadece against targets bölümünden sadece bir tek database için policy tanımlamasıda yapabilirdik..

Bir makalenin daha sonuna geldik görüşmek üzere 🙂

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *