Veritabanı alanındaki uzmanlığınızı göstermenin etkili yöntemi..

By | March 27, 2013

Veritabanı alanındaki sertifikasyon yapısı, sunucu alanındaki yapıya çok benzer. Bu alanda da alınabilecek Microsoft Sertifikasyonları en temel düzey olan MTA (Microsoft Technology Associate) sertifikasyonu ile başlar ve sırasıyla MCSA (Microsoft Certified solutions Associate), MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert) ve MCSM (Microsoft Certified Solutions Master) seviyeleriyle devam eder. Veritabanı alanında, MCSA düzeyinde SQL Server 2012 sertifikasyonu alabilirsiniz, bunun için alınması gereken standart sınavlar bulunur. Bu sınavları aldıktan sonra, uzmanlaştığınız alanlara göre daha üst düzey teknik bilgi gerektiren sınavları da tamamlayarak Veritabanı tarafında iki farklı MCSE sertifikasyonu alabilirsiniz. Bu alanlar:

1) VeriPlatformu
2) İşZekası

Veritabanı alanındaki MTA, MCSA ve MCSE düzeyindeki sertifikasyonlar için alınması gereken sınavlarla ilgili bilgi aşağıdaki tabloda yer almaktadır. MCSM düzeyindeki sertifikasyonlar için gerekli koşullar ile Microsoft Veritabanı Sertifikasyonlarıyla ilgili tüm bilgiler için Microsoft Learning sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

sertifika2

 

Sertifikasyon sınavları alımlarını ve rezervasyonlarını Prometric üzerinden yapabilir, 31 Mayıs 2013 tarihine kadar devam eden sınav kampanyasından da yararlanabilirsiniz.

BT bilginizi Microsoft Sertifikasyonlarıyla göstermek neden bu kadar önemli diyorsanız,

İşe alım sürecinde, yöneticilerin %91’i sertifikasyonlarını bir değerlendirme kriteri olarak ele alıyor. (Microsoft,Microsoft Certification Program Satisfaction Study, April 2012)

İşe alım sürecinde, yöneticilerin %86’sı BT sertifikasyonlarını öncelikli bir değerlendirme kriteri olarak görüyor. (CompTIA, Employer Perceptions of IT Training and Certification, January 2011)

Her 10 İK yöneticisinden 8’i iş başvurularında sertifikasyonları da değerlendiriyor. (CompTIA, Employer Perceptions of IT Training and Certification, January 2011)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *