DBA’in Developer Summit 2022 ne işi vardı?

By | October 18, 2022

Selamlar herkese,

Geçmiş senelerde olduğu gibi bu sene de Uğur Umutluoğlu liderliğinde Devnot ekibi tarafından düzenlenen ve pandemi sonrasında gerçekleştirilen geliştiricilere yönelik ilk fiziksel etkinlikte çok değerli konuşmacılardan güzel sunumlar dinleme fırsatı elde ettim(k).

Katılımcı kitlesinin ve konuşmacıların geliştirici profili olduğunu bildiğiniz bir etkinlikte bir Veritabanı Yöneticisinin ne işi olur gibi sorular aklınızda çok dolanıyor olabilir. Veri Yöneticisileri, Veri Analistleri, Raporlama uzmanları yada veri ile ilgili diğer alanlarda ve ünvanlarda çalışan kişiler bu tarz etkinlikten genelde kendi alanları yada branşları olmadığı için uzak kalmayı tercih ediyorlar ki aslında haklılık boyutlarıda var. Fakat bir Veritabanı Yöneticisi, bir DBA bu geliştirici etkinliklerinde bulunması, konuşmacıları dinlemesi kendisi ve yaptığı meslek için çok önemlidir. Çünkü yönetimini yaptığı sistem geliştiriciler tarafından hazırlanmış uygulamanın bir alt katmanı, sistem yönetiminin bir bir üst katmanı olarak konumlandırılır. Bu sebepten Microsoft SQL Server bir Middleware katmanında yer alan bir bilgi yönetim ve depolama yazılımıdır.

Yönetiminde bulunduğunuz sistemin üzerine inşa edilen binanın geliştiriciler ile bir arada bulunmak aslında mutluluk vericidir. İnşaat sahibini tanır, bilir, onların dünyalarında nelerin olduğunu keşfetmiş olursunuz. Tabi paralelde bu size neleri yapamadıklarını, nerelerde eksik kaldıklarını öğrenmenize imkan sağlar ve ciddi bir deneyim kazandırır. Networking yapmanıza da imkan sağlar ki bu sizler için geleceğe yatırım yapmak demektir.

Ufak bir hatırlatma yapayım; dolu salonlarda konuşmak zordur. Katılımcılar, konuşmacılar ve tanışmak, sponsor firmaların standlarını dolaşmak dahi size kar olarak yazılır.

Bu sene yapılan etkinlikten karaler paylaşayım.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *