Microsoft’un İş Zekası icin Sunduğu Araç ve Teknolojiler

By | March 6, 2013

Microsoft BI platformu, esas olarak SQL Server temellerini kullanarak işlemektedir. bununla birlikte Microsoft firması, son kullanıcılar için, analiz etme, scorecard oluşturma ve raporlama için gerekli araçları da sunmaktadır. Microsoft’un gerek sunucu gerekse son kullanıcılar için sunmuş olduğu BI çözümleri aşağıda açıklanmıştır.

Microsoft Business Intelligence platformu Microsoft SQL Server mimarisi üzerine inşa edilmiş bir platformdur ve SQL Server’ın aşağıda bahsedilen servislerini kullanır.

o İlişkisel Motor (Relational Engine) : Veri Ambarı (Data Warehouse) kaynakları tarafından kullanılır.
o SQL Server Integration Services (SSIS) : ETL işlemlerini oluşturmak ve yönetmek için kullanılır.
o SQL Server Analisys Services (SSAS) : Geniş kapsamlı OLAP küpleri ve Veri Madenciliği(Data Mining) fonksiyonlarını oluşturmak ve yönetmek için kullanılır.
o SQL Server Reporting Services (SSRS) : Sunmuş olduğu tam kapsamlı rapor dizayn aracıyla oluşturmuş olduğumuz BI raporlarını dağıtmamıza (deployment) yarayan servistir.

Microsoft Office Excel ve Office Web Components (OWC)
Günümüzde birçok işletme tarafından kullanılan Microsoft Office Excel uygulaması içerisinde sunmuş olduğu Pivot Tablo ve Pivot Grafikler sayesinde son kullanıcılara SSAS Olap küplerini deataylı bir şekilde analiz etme imkanı sunmaktadır. Bu anlizlere örnek
vermek gerekirse, gelen veriyi Pivot Grafikleri kullanıp örneğin dilimlere ayırabilir yadagelen veri içerisinde kategorilerine göre aşağı yukarı gezinebilir. Office Web Components kullanarak da, yukarıda bahsettiğim örnekleri etkileşimli web sayfası olarak internet üzerinden yaynlayabilir ve böylelikle oluşturulmuş olan raporlara Internet bağlantısı olan herhangi bir noktadan erişip gerekli analizleri yapabilirler. Bunlarla birlikte OWC’nin yazılımcılar için sunmuş olduğu arabirimler aracılığıyla da işletmeye özel Windows uygulamaları geliştirilebilir ve böylelikle işletme ihtiyaçlarına en uygun uygulamayı kullanarak tasarruf sağlayabilirler.

SharePoint Server

Microsoft Office SharePoint Server kullanarak, kullanıcıların raporlar ve diğer BI içeriğine ulaşabilecekleri merkezi bir portal kurabilir ve SharePoint Server’ın BI verileri içeren Excel sayfalarını birbirleri ile kolaylıkla paylaşmalarını sağlayabilir ve İş Veri Kataloğu tarafından oluşturulmuş bir çok veri kaynağı ile edebiliriz. SharePoint Server içerisinde bulunan bir özellik sayesinde de oluşturulmuş olan panolarda KPI(Key Performance Indicator – Anahtar Performans Göstergesi) ‘ler gösterilebilir.

Microsoft Office Business Scorecard Yöneticisi

Microsoft Office ScoreCard Yöneticisi, kullanıcıların kendi scorecard’larını oluşturup yöneebilmelerine izin veren sunucu tabanlı bir uygulamadır. ScoreCard Yöneticisi sayesinde birçok veritabanı ve ERP çözümleri(ör. SAP) içerisinde bulunan bilgiler birbirleri ile entegre edilebilir ve SSAS’i kaynak olarak kullanıp çok güçlü bir analiz kapasitesine sahip olabiliriz.Aynı şekilde KPI’leri kullanarak SharePoint Server içerisinde oluşturmuş olduğumuz ilgili rapor, grafik ve analiz araçalarına da ulaşmamıza olanak sağlar.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *