SQL Server ve Red-Gate

By | September 4, 2013

Merhabalar,

Bu yazımda sizlere aktif olarak kullandığım REDGATE SQL Developer Toolbelt tool çözümlerinden bahsedeceğim.

SQL Compare ;

Her türlü MSSQLServer veritabanı objesinin kendisini veya sadece üzerinde yapılan değişikliği instance bazında bir veritabanından diğerine saniyeler bazında hızlı bir şekilde taşıma özelliği, özellikle geliştirme-test-eğitim-uygulama gibi çoklu veritabanları ortamlarında çok işimize yaramaktadır.

Detay için ;

SQL Data Compare ;

MSSQLServer tablo verilerini ve değişikliklerini bir veritabanından diğerine saniyeler bazında hızlı bir şekilde taşıma özelliği mevcut.

Detay için ;

SQL Dependency Tracker ;

MSSQLServer içerisindeki tüm objelerin birbirleri ile olan ilişkilerini diyagram olarak hızlı bir şekilde çıkarmaktadır.

Detay için ;

SQL Source Control ;

MSSQLServer içerisindeki tüm objelerin orjinal ve değişen scriptlerini SVN ve TFS gibi source control yazılımları içerisinde tarihe göre versiyonlayarak tutabilmemizi ve istenildiğinde herhangi bir tarihe geri dönmemizi sağlamaktadır.

Detay için ;

SQL Prompt ;

MSSQL Server içerisinde auto-complete, find invalid object, find unused variables, snippet, format SQL Script gibi birçok özelliği SSMS içerisinde kolaylıkla kullanabilmekteyiz.

Detay için ;

SQL Data Generator ;

MSSQL Server içerisinde istenilen tabloda istenilen data typelara sahip veri generate etmek için kullanılır. Oluşturduğunuz data schemaya uygun içerik girişi sağlar.

Detay için ;

SQL Multi Script ;

Birden fazla MSSQLServer için çoklu instance bazında birden fazla veritabanında aynı anda script çalıştırma özelliği

Detay için ;

SQL Search ;

MSSQLServer içerisinde yerini bilmediğiniz herhangi bir objeyi, ismine göre (olası kolon ismi gibi) hızlı bir şekilde bulabiliyor ve ilişkilerini hızlı bir şekilde anlıyabiliyorsunuz.

Detay için ;

 

Red-Gate uygulaması hakkında daha fazla detay için lütfen adresini inceleyiniz.

 

 

One thought on “SQL Server ve Red-Gate

  1. David

    Yeah, RedGate tools are something every SQL Server developer would love to own. Speaking of my experience with DBA tools, my team has chosen Developer Bundle https://www.devart.com/dbforge/sql/developer-bundle/ because of the awesome SQL Complete, Data/Schema Compare and reasonable price. Pretty good so far. Have you ever tried them? Any comments?

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *